22 11 33 570 Pon - Pt: 8:00 - 16:00
Wysokie koszty czekania
Płać sobie najpierw
Reguła 72
Siła procentu składanego
Spłacanie zobowiązań

Spłacanie zobowiązań

Metoda efektywnego spłacania zobowiązań

Metoda spłaty zadłużenia polega na tym, że najpierw spłacane są zobowiązania od największego oprocentowania do najmniejszego tzn. w pierwszej kolejności te z najwyższą stopą procentową kredytu w drugiej kolejnej kolejności z 2 ga najwyższą stopą procentową itd aż do najniższej stopy. W ten sposób minimalizujemy koszty obsługi kredytów i oszczędzamy kapitał na to przeznaczony. Proces ten kontynuuje się aż do spłaty wszystkich kredytów.

Kolejność spłaty

karta kredytowa 7 tys., 15%

kredyt gotówkowy 30 tys., 10%

kredyt studencki 18 tys., 1,9%

Ten sposób gwarantuje najmniejsze narastanie odsetek i najniższe koszty obsługi zobowiązań związanej ze spłatą.

Metoda nieefektywnego spłacania zobowiązań

Metoda spłaty zadłużenia polega na spłacaniu zobowiązań od najmniejszej kwoty do największej. Metoda ta przeznaczona jest dla osób, które łatwiej się zniechęcają i dla których każdy widoczny postęp w spłacie stanowi dużą motywację.

Kolejność spłaty :

karta kredytowa 7 tys., 15%

kredyt studencki 18 tys., 1,9%

kredyt gotówkowy 30 tys., 10%

Przy takiej spłacie pozbywamy się szybciej części kredytów natomiast niewspółmiernie rosną koszty ich obsługi tzn. ponoszonego przez nas oprocentowania.

Warto wspomnieć jeszcze o pozytywnym wykorzystaniu wiedzy na temat procentu składanego w spłacie zobowiązań. Nie daj zarabiać bankom. Masz karty kredytowe? Czy spłacasz całość zadłużenia każdego miesiąca? Nie ? Wtedy procent składany zaczyna pracować na twoją niekorzyść tzn. powiększa zadłużenie w sposób, że płacisz odsetki od odsetek to jest taka spirala samo powiększającego się zadłużenia. Wykorzystując wiedzę o procencie składanym spłacaj zadłużenia na kartach kredytowych najszybciej jak to jest możliwe.

Zawsze warto zadać sobie pytanie czy jesteś beneficjentem czy płatnikiem procentu składanego. Od odpowiedzi na to pytanie zależy w dużej mierze twoja przyszłość finansowa. To jest naprawdę ważne.